W pierwszej części Główny Szlak Beskidzki, przebiegający przez Beskid Żywiecki, został opisany do miejsca, gdzie znajduje się schronisko PTTK na Rysiance. Z tego miejsca szlak czerwony wiedzie w stronę Trzech Kopców (1216m). Następne kilka kilometrów szlak prowadzi wzdłuż granicy ze Słowacją, na ogół są to odcinki leśne. Kolejne szczyty na trasie to Palenica (1343m) oraz Munczolik (1356 m), aż szlak doprowadza nas do Hali Miziowej u podnóża Pilska, drugiego pod względem wysokości szczytu w Beskidzie Żywieckim. Na Hali Miziowej stałó schronisko, które powstało w 1930 roku, założone przez PTT. W 1953 roku schronisko strawił pożar, od tego czasu prowizorycznie schronisko funkcjonowało w zabudowaniach gospodarczych. Nowe schronisko, a właściwie hotel górski, zostało wybudowane po półwieczu w 2003 roku. Główny Szlak Beskidzki omija Pilsko (1557 m), drugą pod względem wysokości górę w Beskidzie Żywieckim. Szlak czerwony po około 9 kilometrach dochodzi na Przełęcz Glinne (808 ) i przecina drogę prowadzącą na Słowację.
Schronisko na Hali Miziowej
Autor: By I, Pudelek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2490092
Na Przełęczy Glinne widoczne są zabudowania po przejściu granicznym. Następnie czeka nas dosyć spore i strome wejście na Jaworzynę, górę znajdującą się na wysokości 1047 m. Ale najpierw szlak przechodzi przez wierzchołek Studenta (935 m), następnie przez Beskid Korbielowski (923 m), Przełęcz pod Beskidem Krzyżowskim (854 m) i Beskid Krzyżowski (923 m). Ciekawostką dotyczącą samej Jaworzyny (1047 m) jest przebiegający grzbietem tej góry Wielki Europejski Dział Wodny, co oznacza, że część rzek mający początek w Beskidzie Żywieckim wpada do basenu Morza Bałtyckiego, a część do Morza Czarnego.
Z Jaworzyny GSB wiedzie ku Przełęczy Głuchaczki (830 m), aby zaraz piąć się na szczyty Grupy Mędralowej. Pierwsza jest Mędralowa Zachodnia z wysokością 1024 m.n.p.m., a kolejny wierzchołek ze znacznie wyższą wysokością Mędralowa (1169 m) zwana również Wielkim Jałowcem. Szczyt Mędralowej jest zalesiony, ale z wierzchołka roztacza się widok na pobliską górę Jałowiec (1111 m) oraz na Beskid Mały. Z Mędralowej szlak schodzi na Przełęcz Jałowiecką Południową (993 m), ale przedtem zalicza Przełęcz Jałowiecką Północną (998 m), Jałowcowy Garb (1017 m). Na Przełęczy Jałowieckiej zwanej również Jałowieckim Siodłem zaczyna się zachodnia granica Babiogórskiego Parku Narodowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz